Yalın Danışmanlık & Eğitim Hizmetleri
Bizi arayın: 0850 733 35 14

Yalın Üretim Nedir? – Lean Manufacturing

Temel amaç, israf miktarını en aza indirirken müşteri değerini en üst seviyeye çıkarmaktır. Basitçe, yalın, daha az kaynağa sahip müşteriler için daha fazla değer yaratmak “Yalın Üretim Nedir?” sorusunun cevabıdır.

Yalın Üretimi uygulayan bir organizasyon müşteri değerini anlar ve anahtar süreçlerini sürekli olarak artırmak için odaklar. Nihai amaç, sıfır israf olan mükemmel bir değer yaratma süreci ile müşteriye mükemmel bir değer sağlamaktır.

Bunu başarmak için, yalın düşünme, teknolojilerin, varlıkların ve departmanların müşterileri arasında yatay olarak akan tüm değer akışlarıyla ürün ve hizmet akışını optimize etmek için yönetimin odağını ayrı teknolojiler, varlıklar ve dikey departmanların optimizasyonundan değiştirir.

Yalın Üretim tüm değer akışları boyunca israfları ayrıştırmak yerine izole değerler oluşturmak, geleneksel iş sistemlerine kıyasla daha az insan gücü, daha az yer, daha az sermaye ve daha az maliyetle ve daha az kusurla ürün ve hizmetler üretmek için daha az zaman gerektiren süreçler yaratır. Şirketler, değişen müşteri isteklerine yüksek çeşitlilik, yüksek kalite, düşük maliyet ve çok hızlı üretim sürelerine cevap verebilmektedir. Ayrıca, bilgi yönetimi daha basit ve daha doğru olur.

Yalın Üretim kaynak, zaman, enerji ve eforu en aza indirirken müşteri için en fazla değeri yaratmakla ilgilidir.

Yalın Üretim – Yönetim Nedir?

  • Değerin oluşturulduğu yerde gerçekten neler olup bittiğini anlamak- genellikle GEMBA olarak bilinir.
  • Ürün ve hizmetlerin yaratıldığı ve sunulduğu süreçlerin iyileştirilmesi.
  • Problem çözme ve koçluk yoluyla insanları geliştirmek ve güçlendirmek.
  • Liderler geliştirmek ve etkili bir yönetim sistemidir.

Yalın üretimi uygulamaları firmaları hem yenilikçi hem de rekabetçi hale getirir ve bu da onların sürdürülebilir başarıya ulaşmasını sağlar.

Bugün, yalın üretimin ne olduğu, sektörün veya organizasyonun büyüklüğü ne olursa olsun, iş yapmaya yeni, daha etkili bir yaklaşım haline gelmiştir. Yalın üretim uygulayan bir firmada, problemler, kilimin altına süpürülecek ya da hızla çözülen hatalardan ziyade anlamlı öğrenme fırsatlarıdır. Yöneticiler koç olarak hareket ederler, diğerlerinin problemleri tanımlamak ve günlük sürekli iyileştirme yapmak için rahat etmelerine yardımcı olurlar.

Yalın Üretim Nedir?

Yalın Üretim Nedir?

Liderlik, eldeki gerçek iş ile yeni bir tür angajmanı desteklemek için bir yönetim sistemi yaratmak, işinizin şu anki haliyle, sizin ve ekibinizin gelecekte bir işte çalışmayı umduğum şekilde değil, desteklemektir. Yalın Danışmanlık insanlar ve kuruluşlara yalın ilkeleri ve uygulamaları uygulamak için ilham vermeyi amaçlamaktadır.

Amaç, Süreç, İnsanlar

Yalın Yönetim, yöneticilerin yalın dönüşümlere girişmesini, tüm kurumun dönüşümüne rehberlik etmesi gereken üç temel iş meselesini düşünmelerini tavsiye eder:

Amaç: Kuruluşun kendi amacına ulaşması için hangi müşteri problemleri çözecek?

Süreç: Kuruluş, her bir adımın değerli, yetenekli, erişilebilir, yeterli ve esnek olmasını ve tüm adımların akış, çekme ve seviyelendirme ile bağlantılı olmasını sağlamak için her büyük değer akışını nasıl değerlendirecek?

İnsanlar: Organizasyon, her önemli sürecin, iş akışı ve yalın süreç açısından bu değer akışını sürekli olarak değerlendirmekle sorumlu birisinin olmasını nasıl sağlayabilir? Değer akışına dokunan herkes, doğru şekilde kullanmaya ve sürekli olarak geliştirmeye aktif olarak nasıl dahil olabilir?

Yalın Üretim Nedir?

Yalın Üretim Müşteri Gözünden Değere Odaklanmaktır.

Yalın Üretimde Değer Nedir?

Müşteriye getirilen fayda, ihtiyaca getirilen eksiksiz çözümdür.

Müşterinin talep ettiği, yapılmazsa mutsuz olacağı ve bedelini ödemeyi kabul ettiği işlemler, ürünler ve özelliklerdir.

Bir cevap yazın

İletişim

 Adres

Ataşehir Bulvarı Metropol İstanbul İş Merkezi C1 Blok K.24 D.360
ATAŞEHİR / İSTANBUL

 Telefon

0850 733 35 14

Faks

0 216 266 24 74

E-Posta

info@yalindanismanlik.com.tr

Bültene Abone Ol

Bize Ulaşın