Yalın Üretim Eğitimi

Yalın Üretim Eğitim ile maliyeti arttırmadan kaliteyi yükseltmek, stokları arttırmadan teslim süresini kısaltmak, küçük miktarlı siparişleri verimi düşürmeden gerçekleştirmek, sevkiyatları zamanında yapmak, daha az kaynakla daha çok gelir elde etmek, daha az işletme sermayesi ile çalışabilmek ve yeni yatırımlar için kaynak ayırabilmek mümkündür. Bu sorular sektörden, kullanılan teknolojiden, firmanın büyüklüğünden bağımsız olarak tüm üretim şirketlerinin yöneticilerini meşgul etmekte. Siz de onlardan biriyseniz “Yalın Üretim” ile tanışma vakti gelmiş demektir.

Yalın Üretim Eğitimi ile nihai kullanıcı için değerin, ilk ham maddeden başlayarak üretim süreci boyunca hiç kesintisiz akıtılmasına dayanır. Akışta kesintilere yol açan beklemeler, hatalar, taşımalar, gereksiz hareketler, stoklar gibi israfların önlenmesi ile değerin ilk sefer de doğru üretilerek, tam zamanında ve tam istenen miktarda müşteriye ulaştırılması hedeflenir.

İçerik

 • Yalın üretim nedir, hangi ihtiyaçlardan doğmuştur
 • Yalın üretimin gelişimi, Kitle üretimi ve sorunları
 • Yalın üretimin temel ilkeleri, İlkelerin üretimde uygulanışı (örnekler)
 • Kazanımlar, Yalın üretimin özellikleri
 • Süreç mükemmelliği modelleri ile ilişkisi (6 Sigma, TQM, EFQM, BPR)
 • Yalın şirket kültürü, Yalın dönüşümün başarılması

Yalın Üretim Eğitimi Katılımcı Profili;

 • Öncelikle firma sahipleri ve yöneticiler olmak üzere herkes

Süre;

 • 1 Gün

NEDEN YALIN ÜRETİM?

Yalın Üretim Sistemini uygulamayı düşünüyorsanız veya müşterilerinizden biri, yalın üretim uygulamanız konusunda ısrar ediyorsa muhtemelen “neden yalın üretim yapmalıyım?” diye soruyorsunuzdur.

Günümüzde yalın üretim uygulayan, övgüler almış ve büyük gelişmeler kaydettiğini iddia eden firmalar mevcut. Peki yalın üretimin firmalara ne gibi avantajlar sağlar?

Yalın üretim, en başarılı otomotiv üreticisi olan Toyota Üretim Sisteminden (TPS) kaynaklanmıştır. Toyota, diğer üreticiler karşısında kalite ve güvenilirlik konusundaki araştırmalarda sürekli olarak rakiplerini geride bırakıyor. Onlar da dünya çapında iflasla karşılaşan rakiplerinin çoğunun aksine kârlı bir şirket!

Toyota’nın başarısı yeterli bir sebep değilse; yalın üretimin gerçek faydaları nelerdir?

YALIN ÜRETİMDE İSRAFA BAKIŞ

Kitle üretiminde tipik olarak bulunan yedi önemli israf için Taiichi Ohno’nun sınıflandırması aşağıdaki gibidir:

 1. Fazla üretim: Müşteri veya bir sonraki proses tarafından gerçekte istenenden fazla üretmek. İsrafın en kötü şeklidir çünkü diğer altısına katkıda bulunur.
 2. Bekleme: Makineler çevrimlerini sürdürürken, ekipman arızalandığında, gerekli parçalar gelmediğinde, vb. operatörlerin boş durması.
 3. Taşıma: Parçalar ve ürünlerin gereksiz yere taşınması, örneğin bir proses adımından depoya, depodan bir sonraki proses adımına taşıma gibi. Halbuki ikinci proses adımı birincinin hemen yanına yerleştirilebilir.
 4. İşleme: Tipik olarak yetersiz takımlar veya ürün tasarımı nedeniyle gereksiz ya da doğru olmayan işlem yapmak.
 5. Stok: Dikkatlice kontrol altında tutulan bir çekme sistemi için gerekli olan asgari stoklardan daha fazlasına sahip olmak.
 6. Gereksiz Hareket: Operatörlerin parçaları, takımları, dokümanları, vb. araması gibi gereksiz ve zorlayıcı hareketler yapmaları.
 7. Düzeltme: Muayene, yeniden işleme ve ıskarta.
 8. Çalışanların Yeteneklerinden Faydalanmamak!

Toyota Üretim Sisteminde genellikle birlikte kullanılan ve ortadan kaldırılması gereken Muda – Mura – Muri israf içeren uygulamaları toplu olarak ifade eden üç terim (3M olarak adlandırılır).

Yalın Üretim ile ilgili detaylı bilgi için aşağıdaki linkten yazıya göz atabilirsiniz.

Yalın Üretim Nedir? Neden Gereklidir?

Formu doldur, hemen teklif al!


İletişim

Ağaoğlu My World Barbaros Mh. Dereboyu Cd. Fesleğen Sk. B2 Blok D. 82

Batı Ataşehir / İSTANBUL
0850 733 35 14
info@yalindanismanlik.com.tr

Bize Ulaşın