Yalın Dönüşüm Çalışmalarında Yapılan 5 Büyük Hata

YALIN ÜRETİM SATIN ALINAMAZ ANCAK YALIN OLUNABİLİR: Bazı şirket sahipleri veya tepe yöneticileri bir danışman firma ile anlaştıklarında konuyu hallettiklerini düşünürler. Onların gözünde işi artık danışman yapacaktır. Bu düşülebilecek en büyük hatadır. Değişimi satın alamazsınız. Alabildiğiniz sadece rehberlik hizmetidir. Değişmek ya da değişmemek öğrenilen konuların çalışanlar tarafından kabulüne ve çalışan uygulamalarının etkinliğine bağlıdır. Çalışanların ikna edilmesi, danışmanın yönlendirilmesi ve gidişat performansının takibi tepe yönetimin öncelikli görevidir.

SABIRSIZLIK: Değişim zaman ister. Kısa sürede yapılabilecekler danışmanın bilgi ve tecrübesine dayanan birkaç parlak kaizen projesinden ibaret olacaktır. Kaizen ve sürekli iyileştirme bilinci çalışana yayılmaz ise başarı sürdürülemez ve danışmanın ayrılmasını takiben kısa sürede eski hale dönülür.

SADECE ÜRETİM PROJESİ OLARAK GÖRMEK: Proje sürecinin üretimde başlaması doğaldır ancak ilerleyen süreçte siparişten teslimata tüm proses adımlarına girilmelidir ve değer akışını tıkayan adımlar yalınlaştırılmalıdır. Aksi takdirde yayılım ve kazançlar sınırlı olacağı gibi değişimin tüm çalışanlara yayılmamış olması şirketin yalın dönüşümünün tamamlanmasını engelleyecektir.

YALIN ÜRETİMİ AMAÇ OLARAK GÖRMEK: Yalın üretimi ne için yapmamız gerektiğini iyi kavramalıyız. Amacımız prosesleri yalınlaştırarak şirketin karlılığını ve rekabetçiliğini arttırmak ve çalışanı yalın düşünce ile olgunlaştırarak sürekli iyileştirme bilincini yerleştirmek yoluyla başarının sürdürebilirliğini sağlamaktır. Yani “Yalın üretim bir amaç değil, şirketin sürdürülebilir gelişimi ve başarısı için bir araçtır. Aksi uygulandığında gereksiz yapılan bilinçsiz ve gösteriş amaçlı iyileştirmeler bir israf olacaktır, maliyetleri arttıracaktır. 

ŞİRKETİN YALIN ÜRETİM ORGANİZASYONU KURMAMAK: Danışmanlık hizmeti alındığı sürede şirketin yalın organizasyonu kurulmaz ise proje süreci uzadığı ve maliyet arttığı gibi proje bitiminde kısa sürede kurulan sistemler yıpranmakta ve eskiye dönüş gerçekleşmektedir. Hizmet alan şirket yalın üretimi öğrenmek zorundadır. Danışmanın bulunmadığı zamanlarda da proje yürümeli ve iyileştirmeler yapılmalıdır.

YALIN DÖNÜŞÜM EĞİTİMİ

12-13 Ekim, Darıca – Kocaeli

Eğitim içeriğini incelemek için tıklayınız.

Bir cevap yazın