Takt Time Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Takt Time Nedir?

Takt Time, müşteri talebini karşılamak için bir ürünü tamamlamanız gereken orandır. Örneğin, talebi karşılamak için 4 saatte bir yeni bir ürün siparişi alırsanız ekibinizin bir ürünü 4 saat veya daha kısa sürede bitirmesi gerekir.

Takt Time, satış oranınızdır ve iş sürecinizin kalbi olarak kolayca kategorize edilebilir. Fazla stok bulundurmadan, taleplerinizi karşılamak için kapasitenizi en uygun şekilde optimize etmenizi sağlar.

Bu terim, Almanca “takt” kelimesinden geliyor; bu bir vuruş veya darbe anlamına geliyor. Alınan zaman ilk olarak 1930’da Almanya’da uçak yapımı için bir ölçü olarak kullanıldı. Yirmi yıl sonra, küçük bir Japon otomobil üreticisinden, dünyadaki en büyük otomobil şirketine Toyota’nın yükselişine önemli katkılarda bulundu.

Takt Time Nasıl Tanımlanır?

Teslim süresini tanımlamak için, müşteri talebine göre mevcut üretim süresini bölmeniz gerekir.

Takt Time formülü

Bu teslim süresi formülünü kullanarak doğru bir sonuç almak için hem üretim süresini hem de müşteri talebini çerçevelere koymalısınız.

Yalnızca ekibinizin, müşterileriniz için değer yaratma konusunda aktif olarak çalışacağı zamanı eklemenizi öneririz. Bu, molaları, zamanlanmış bakımları ve vardiya değişimlerini (varsa) hariç tutmanız gerektiği anlamına gelir.

Takt Time tanımlarken, ortalama müşteri talebi için nispeten kısa bir zaman dilimi eklemelisiniz (örneğin, bir hafta veya bir ay).

Bunu görselleştirmek için, 3D baskı makineleri geliştiren hayali bir şirketin başlama süresini hesaplayalım. Çalışma haftası beş gün sürüyor ve şirket sabah ve öğleden sonra 60 dakika süren öğle yemeği molası ve sabahları iki, iki 15 dakikalık mola veren 9 saatlik bir vardiyada çalışıyor. Şirket haftada ortalama 10 makine siparişi almaktadır.

Takımın sürdürmesi gereken bekleme süresini belirlemek için yukarıda belirtilen formülü uygulamanız yeterlidir.

Toplam mevcut çalışma süresi günde 7 saat 30 dakikadır. Dakikalara ayırmak bize haftada 2250 dakika olan ve günde tam 450 dakika veriyor.

2250’yi 10’a (ortalama sipariş sayısı) bölerek, tek bir 3D baskı makinesini tamamlamak için 225 dakikalık bir zaman alıyoruz. 225’i 60’a (saatte bir dakika) bölerek bizi sipariş başına 3 saat 75 dakika maksimum takma süresine ulaştırır.

Formül : 2250/10 = 225 dakika Takt Time

Gördüğünüz gibi, müşterinin talebini karşılamak için gereken gecikme zamanını belirlemek roket bilimi değildir. Bu veriler kullanılabilir olduğunda, ekibinizin kapasitesini müşteri talebine göre yönetmek için iyi bilgilendirilmiş seçimler yapabilirsiniz.

Takt Zaman Neden Önemli?

Ekibinizin kapasitesini optimize etmek için çok önemlidir. Prosesinizin israfını azaltmak için önemlidir. Alınan zaman, sürekli bir iş akışını sürdürmenize ve iş akışınızdaki Mura’yı (eşitsizliği) azaltmanıza yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, teslim alma süresi, aşırı üretimden kaçınmanıza yardımcı olacağı için depolama maliyetlerini optimize etmek için değerlidir.

Bir cevap yazın