Sabahattin Gücin

1964 yılında Manisa’da dünyaya geldi. Manisa Endüstri Meslek Lisesi’ni bitirdikten sonra Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi, Makina Bölümü, Talaşlı Üretim Ana Bilim Dalından mezun oldu.

1989 – 2000 yılları arasında Balıkesir Üniversitesi, Balıkesir MYO’da öğretim görevlisi olarak çalıştı. Bu dönemde; İngiltere’de “YÖK – Dünya Bankası II. Endüstriyel Eğitim Projesi” kapsamında 9 aylık hizmet içi eğitime katılarak, City & Guilds’ten Öğretmenlik Sertifikası almaya hak kazandı. Balıkesir MYO’nun Makina Bölümü atelye ve laboratuvarlarının kurulumunda aktif görev ve sorumluluk aldı. Balıkesir MYO, Yönetim Kurulu Üyeliği, Teknik Programlar Bölüm Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Aynı dönemde ‘‘Fabrika Bakım İşlemleri’’ isimli ders kitabını yazdı.

2000 Aralık’ta istifa ederek, Ford Otomotiv Sanayii A.Ş.’de eğitim uzmanı olarak çalışmaya başladı. Gölcük Fabrikada beyaz ve mavi yaka çalışanlara; Problem Çözme, 8D, Yalın Üretim, İSG Eğitimleri, 5S, Toplam Üretken Bakım, Takım Çalışması, İş ve İşletme, İletişim, Eğitimci Eğitimleri vb. eğitimler verdi. 2007 yılında Koç Holding’in “Meslek Lisesi Memleket Meselesi Projesi”nde önce çekirdek ekip üyesi daha sonra da ‘‘proje danışmanı’’ olarak görev aldı. 2008 yılında tüm çalışanların mesleki, teknik ve davranışsal eğitimlerinden sorumlu olarak Ford Otosan Eğitim Ekip Liderliğine atandı. 2011 yılında Ford Otosan tarafından Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Ford Otosan İhsaniye Otomotiv MYO’nun kuruluşu için koordinatör olarak görevlendirildi. 2011 – 2014 arasında Ford Otosan İhsaniye Otomotiv MYO’nun kuruluşunda çalıştı. Ekim 2013’te Ford Otosan Mesleki Eğitim Akademisi Kurucu Yöneticiliğine atandı. Eylül 2018’e kadar bu görevi yürüttü ve kendi isteğiyle emekli olarak Ford Otosan’dan ayrıldı.

2020 yılı itibari ile Yalın Danışmanlık firmasında kurumsal eğitim, mesleki eğitim, mesleki yeterlilik, insan Kaynakları, kurumsal akademi, meslek okul kurulumu konularında Danışmanlık yapmaktadır.