Muda, Mura, Muri

Toyota Üretim Sisteminde genellikle birlikte kullanılan ve ortadan kaldırılması gereken israf içeren uygulamaları toplu olarak ifade eden üç terim (Üç M olarak adlandırılır).

Muda

Müşteri için değer yaratmadan kaynakları harcayan herhangi bir eylem. Bu genel sınıflandırma içinde, derhal ortadan kaldırılması mümkün olmayan eylemlerden oluşan 1. tip Muda ile Kaizen

uygulamasıyla çabucak ortadan kaldırılabilecek eylemlerden oluşan 2. tip Muda’ yı birbirinden ayırmak yararlıdır.

  1. tip Mudaya bir örnek, yeterliliği yüksek olmayan bir boyama prosesinden müşteri için kabul edilebilir bir son kat boya elde etmek üzere, boyama kabininden sonra gereken rötuş (yeniden işleme) operasyonudur. Çünkü imalatçılar, yıllarca, boyama prosesinde mükemmel bir sonuç çıkarmaya yeterli bir prosesi elde edememişlerdir ve mümkün olduğunu da düşünememektedirler. Dolayısıyla bu tip Mudayı çabucak ortadan kaldırabilmek pek olası değildir.
  2. tip Mudaya bir örnek, ürün ve stokların, bir parça imalat ve montaj prosesinde proses adımları arasında defalarca hareketidir. Bu adımlar, bir kaizen atölye çalışması yapılarak üretim ekipmanları ve operatörlerin düzenli akışı olan bir hücreye taşınması suretiyle çabucak ortadan kaldırılabilir.

Detaylı bilgi ve kayıt için görsele tıklayınız

Mura

Bir operasyonda düzensiz iş yükü; örneğin, bir operasyonda operatörlerin acele etmesine ya da beklemesine neden olan, nihai tüketici talebinden değil, üretim sistemi veya düzgün olmayan çalışma hızından kaynaklanan sürekli değişen üretim planı. Çalışma şeklindeki çarpıklık çoğu kez yöneticilerin seviyelendirilmiş üretim planına ve çalışma hızına dikkatlice odaklanması suretiyle ortadan kaldırılabilir.

Muri

Ekipman veya operatörlerin, doğru bir işgücü yönetiminin ve ekipman tasarımının izin verdiğinden daha fazla kuvvet ve emekle, daha uzun bir zaman dilimi için, daha yüksek veya zorlu bir hızda çalışmalarını isteyerek aşırı yükleme.

 

1 Yorumlar
  1. Bu değerli makale için çok teşekkürler.

Bir cevap yazın