Kanban Nedir? Kanban Sistemi Nasıl Kurulur?

Kanban nedir?, Just in Time (JIT) ve Yalın Üretimin bir parçası olarak üretimi kontrol etmek için görsel bir yöntemdir. Bir çekme sisteminin bir parçası olarak neyin ne zaman ve neyin üretildiğini kontrol eder. Amacı, yalnızca müşterinin istediği şeyi ve daha fazlasını istememenizi sağlamaktır. Ürünü, müşteri talebinden hammaddelere geri çekmek için değer akışı boyunca kullanılan bir sinyaller sistemidir.

Kelimenin gerçek anlamı, bir sinyal ya da işaret anlamına gelir, o sinyali gördüğünüzde, bir sonraki parçayı üretmenin zamanının geldiğini bilirsiniz. Kanban birçok şekil alabilir ancak çoğu üretim tesisinde, Kanban kartlarını veya kutularını kullanarak süreci kontrol etmek için kullanacaklardır; sadece hayal gücün.

Kanban Nedir? Kanban’ın Kökenleri

Just in Time‘da olduğu gibi, kanbanların ardındaki fikir, Toyota’dan ve ABD’de işletilen bir süpermarkete (Piggly Wiggly) yönelik gözlemlerinden geliyor. Süpermarket, yalnızca müşteriler tarafından raflardan eksilenleri doldururdu; bu, rafların hiçbir zaman aşırı stokla dolup taşmadığı veya boş kalmadığı anlamına geliyordu.

Tam zamanında, Toyota’da sistemlerini mükemmelleştirmek için 15 yıldan fazla süren Taiichi Ohno tarafından uygulandı ve tasarlandı. 1970’li yıllarda birçok Batılı ziyaretçi Kanban kartlarını geri getirecek ve sistemleri kendi imalat tesislerinde uygulamak isteyecek; genellikle nasıl çalıştıklarını çok az anlarlardı. 1980’lere kadar Kanban kontrolünün Batı’da gerçekten anlaşılmaya başlaması değildi.

Kanban Nedir? İtme Üretimi – Çekme Üretimi

JIT’in ana odağı, müşterinin istediklerini aldığı gibi süreçte üretimi çekmek. İdeal akış, gerektiği gibi üretilen tek bir parçadır; Her ne kadar önemli bir yeniden tasarlama veya yatırım yapmadan birçok işlemle bu mümkün olmamakla birlikte. Bu, çoğu şirketin geleneksel olarak yaptıklarından çok farklı.

Geleneksel olarak üretim süreçleri planlanır, ham maddeler sipariş edilir ve müşterinin sipariş etmesi beklenenleri tahmin ederek stok oluşturmak için üretilir. Bu zorlayıcı bir üretimdir ve sürecin başlangıcına beslenen malzemeler ve tüm işlemler bir program ile kontrol edilen çok fazla üretilir. Bu genellikle büyük miktarlarda veya gruplar halinde ürünler üretir ve sermayenizin büyük bir kısmını bağlar.

Çekme üretimi, ancak tersine çalışır, bir müşteri, üretim sürecinizin sonundan bir ürün aldığında, bir sonraki parçanın üretimini tetiklemek için çizgiden aşağıya bir sinyal gönderilir. Tıpkı bir süpermarketin boş rafı doldurması gibi akıştaki her bir işlem, bir önceki işlemden ihtiyaç duyduğu parçaları talep edecektir. Bu işlem bir Kanban kullanılarak kontrol edilir.

Kanban Nedir?