Jidoka Nedir?

Jidoka Nedir? Toyota Üretim Sisteminin Unutulmuş Ayağı

Jidoka, Toyota Production sisteminin sıkça unutulan ayağı ve yalın üretimdir, ancak gerçek mükemmelliği elde etmenize yardımcı olabilecek yalın en önemli prensiplerden biridir. Jidoka, kaynaktaki kalite ile ilgilidir veya kalite ile ilgilidir; hiçbir şirket mükemmel bir ürün ve hizmet kalitesi olmadan hayatta kalamaz ve jidoka bunun başarıldığı yoldur.

Jidoka’nın Gelişimi

Başlangıçta Jidoka, iplik koparsa otomatik bir tezgah üzerinde mekiği durdurabilecek basit bir cihazın 1896 yılında Sakichi Toyoda tarafından icat edilmesiyle hayatına başladı. Bu, makinenin sadece hatalar yaratmasını engellemediği, aynı zamanda operatörü bir sorun hakkında uyardığı anlamına geliyordu; Bu ilke, insan dokunuşuyla Özerklik veya otomasyon olarak bilinir.

Bu buluş için patentin bir İngiliz değirmenine satılması, fon sağladı; bu nedenle Toyoda ailelerinin yeni işlerinin kurulmasına fon sağladığı söyleniyor; Toyota.

Ancak, Özerkliğe sahip makinelere uygulanan ilkeler yakında Taiichi Ohno tarafından tüm işleme uygulandı.

Jidoka Nedir?

Jidoka’nın İlkeleri

Jidoka prensibi birkaç basit adımda bölünebilir;

  • Bir anormallik keşfedin
  • DURDURMAK
  • Acil sorunu düzeltmek
  • Kök nedenini araştırın ve düzeltin

Bu ilke, sadece otonomasyon yoluyla makinelerde kullanılmakla sınırlı değildir; jidoka, incelemeye başladığınızda yalın üretimin hemen hemen her alanında görülebilir. Bu, sürecin sonunda kontrol etmek yerine kalite‘yi bir sürece dönüştürmekle ilgilidir, Toyota‘nın denetiminde hala bir yer vardır ve insanların hala müşteriye ulaşmada kusurları önlemenin güçlü bir yolu olabileceğini düşünüyor.

Bir cevap yazın