İlker Özen

1980 Samsun doğumlu olan İlker Özen, 2004 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun oldu.

Meslek hayatına Bursa/İnegöl’deki Serra Sünger fabrikasında Proses Geliştirme Mühendisi olarak başladı ve ilk çarpıcı başarısını, malzeme akışında yaptığı iyileştirmelerle %7 seviyelerindeki hatalı sevkiyat oranlarını neredeyse “0” noktasına çekerek bu firmada gerçekleştirdi.

EMAS Elektroteknik’te; “Metot Mühendisliği”nden, “Montaj Yöneticiliği”ne ve “Lojistik Yöneticiliği”ne kadar çeşitli görevlerde bulundu.

Kariyerindeki dönüm noktası ise 2010 yılında “Yalın Üretim” ile tanışmasıyla gerçekleşti.

EMAS’ta liderliğini yaptığı “Yalın Dönüşüm” projesi sonucunda; %72’lik sipariş karşılama oranları şirket tarihinde görülmemiş şekilde %97’lere çıktı. Ortalama stoklarda %50 oranında ve alan kullanımında %30 oranında kazanımlar elde edildi.

“Yalın Dönüşüm Liderliği” serüvenine uluslararası Fransız firması Legrand’ta devam etti. Legrand’taki projelerin sonucunda ise farklı farklı atölyelerde %20-30 oranında verimlilik artışları gerçekleşti.

Daha sonraki yıllarda Japon devi Panasonic’te, “Yalın Dönüşüm Liderliği” görevini üstlenerek bu bayrağı taşımaya devam etti. Panasonic’te çalıştığı süre içerisinde; üretimde elde edilen %21’ilk verimlilik artışlarının yanı sıra, “yıllık” yaklaşık 8 milyon TL’lik maliyet azaltma projelerine liderlik ederek başarıyla sonuçlandırdı.

Şu anda ise tecrübelerini “Yalın Danışmanlık” bünyesinde eğitmen/danışman olarak, “Yalın Dönüşüm” serüvenine başlayan firmalara aktarmaktadır.

Bir cevap yazın