Faik Suat Çakır

1967 Zonguldak doğumlu olup, Balıkesir/Manyas Lisesi Fen Bölümünden mezun oldum. KATÜ Meslek Yüksek Okulu Elektrik bölümünü tamamladıktan sonra, AÜ Açık öğretim fakültesi İşletme lisans programından mezun oldum.

Askerlik Öncesi Enka A.Ş. de 2 yılı Libya ‘da olmak üzere 4 yıl orta kademe yöneticilik  görevi üslendim. Askerlik görevini Burdur’da tamamladıktan sonra Adapazarı’nda kurulum aşamasında olan Toyota Fabrikasında üretim – yatırım ve proje konularında  21 yıl görev aldım. Son olarak da 5 yıl Özüaydın A.Ş. Liman İşletmeciliği firmasında üst yönetici olarak hizmet edip emekli oldum.

Özetle; 30 Yıllık çalışma hayatının ilk 4 yılını Enka A.Ş, 21 Yılını Toyota  Türkiye A.Ş., Son 5 yılını da Özüaydın  Liman İşletmeciliği firmasında geçirdim.

1993 ~1996 Yıllarında Japonca dil  eğitimi, Japonya’da TPS eğitimi ve hat eğitimlerinden sonra kurulum aşamasında olan fabrikada Boya grubunda yüzey işlem prosesleri ve Kataforez sistemin devreye alınması konusunda çalıştım, yeni işe alınan elemanlara sınıf eğitimleri ve hat eğitimlerinin verilmesinde eğitmen olarak görev aldım.

1997 ~2002 Yıllarında Yüzey işlem ve Kataforez sistemlere ilave olarak  Mastik – Gövde Alt Pvc kaplama ve Astar Boyama prosesleri sorumluluğunu da üstlendim. Bu görevleri yürütürken Toyota Türkiye  genelinde proses planlama teknikleri , yan sanayilere TPS ve iş geliştirme eğitimleri ve değişen üretim talepleri doğrultusunda eğitmen ve lider sorumlulukları aldım.

2002 ~2004 Yılları arasında Toyota Türkiye’de Tampon Boyama fabrikası işlerine ilave olarak , Plastik Enjeksiyon fabrikası kurulumunda , yatırımlar ve tüm süreçlerin yürütülmesinde aktif görevler aldım.     

Vardiyalı çalışma sistemine geçiş ile ilgili tüm hazırlık ve süreçlerde görev aldım.

2005 ~2014 Yılları arasında Plastik Enjeksiyon fabrikasında , TPS , Kaizen, Eğitim , Maliyet , İşgüvenliği , 5S , Yerinde Kalite , Ergonomi , yatırımlar , model proje hazırlıkları , gruplarının sorumluluğunu üstlendim.

467N ve 759N Sedan-Vagon Araç Projesi : Japonya Takaoka fabrikası proje ekibiyle çalıştım.

681N Verso Araç Projesi : Japonya Tsutsumi fabrikası proje ekibiyle çalıştım.

466A Sedan Araç Projesi: Japonya Tsutsumi, ve Celtral Motor Tokyo tesislerinde BenchMarking faaliyetlerine katıldım.

Üretim problemlerini erken aşamada tespit edip, önlem alarak araç maliyetlerini azaltma VA & Kinsetsuka faliyetleriyle tasarım süreçlerini iyileştirme konularında yetkinliklerimi geliştirip verimli prosesler kurulmasına katkı sağladım.

Toyota Üretim Sistemi eğitimleri ve yeni ürün-model  faaliyetleri kapsamında toplamda 1 yılı aşkın süre Japonya da bulundum.

2014/ Şubat  ~2019/Şubat Yılları arasında sektör ve iş değişikliği yaparak Liman işletmeciliği ve iş makinesi kiralama hizmetleri yapan Özüaydın Firmasında üst yönetici olarak 5 yıl görev aldım. 5 yıl sürede Bir şirketin tüm fonksiyonlarının yürütülmesinde, Finans, Muhasebe, Pazarlama, Sözleşmeler, Tedarikçiler, Maliyetler, Personel, Yeni iş geliştirme, Bakımlar, Satın alma, gibi bütün süreçleri kontrol ettim ve yönettim.

2019 Mart itibarı ile de bilgi ve tecrübelerimi paylaşmak amacı ile Eğitim ve Danışmanlık faaliyetlerine yöneldim.

Orta derecede  İngilizce ve Japonca bilmekteyim.

Evli, 2 çocuk babasıyım (Özge 21-Öğrenci, Yavuz 13-Öğrenci)

Eşim de 18 yıldır özel sektörde bilgi işlem uzmanı olarak çalışmaktadır.

Sakarya / Serdivan / Beşköprü ‘ de ikamet ediyorum.

Aldığım Eğitimlerden Bazıları ;

Ekip Liderliği, Genel Sağlık , Hijyen , Ergonomi , Yerinde Kalite , İnsan İlişkileri , Kaizen Çemberleri , Yangınla Mücadele , Verimlilik Arttırma , Performans Yönetimi , İletişim ve Etkili Yaşam , Geliştiren Yönetici , Atık Kontrol , Genel İş Güvenliği , Toyota Üretim Sistemleri , A3 Raporlama , Pukö , Organizasyonel Liderlik , Maliyet Bilinci , Bütçe Hazırlama , Maliyet Yönetimi , Kalite Yönetimi , Psikoloji , İlk Yardım , Toplantı Yönetimi , Lider Gelişimleri , Öneri Sistemleri , İş Alanı yönetimi , Nasıl öğrenmeli / Nasıl öğretmeli vb…

Doğa yürüyüşü , Futbol , Türk/Türk halk müziği dinlemeyi , Yakın Tarih kitapları okumayı severim.

Bir cevap yazın